Vårens serie är nu i gång och vi inledde med en bortamatch i Sörgårdshallen mot Kvarnby. Tyvärr fick vi en tuff start på matchen. Kvarnby öppnade starkt med hög intensitet och ett fysiskt spel, och i den första perioden var vi inte riktigt med. Vi spelade mer individuellt än som ett lag, vilket gjorde att motståndarna enkelt tog sig förbi oss och kunde avsluta nära korgen. Dessutom hade de ett stort övertag på returtagningen under båda korgarna.
I den andra perioden höjde vi oss. Vi började ta fler returer och vågade i större utsträckning gå mot korgen, vilket resulterade i poäng både i spelet och från straffkastlinjen.
I paus pratade vi om vikten av att arbeta tillsammans i försvaret – att vara närmare vår egen korg och hjälpa varandra när någon blir passerad. Det gav effekt. Under andra halvlek spelade vi betydligt bättre och höll jämna steg med Kvarnby i båda perioderna. Vi tog många returer och kämpade hårt om varje boll.
Sett över hela matchen var det den första perioden som fällde oss, ett underläge som vi aldrig riktigt orkade hämta upp. Anfallsspelet fungerade däremot bra genom hela matchen. Vi hade bra rörelse, spelade runt bollen och skapade många lägen. Även när avsluten inte gick i visade vi vilja genom att fortsätta kämpa om returerna.
Det vi främst tar med oss som utvecklingsområde är försvarsspelet. I dag blev vi stundtals för fokuserade på ”vår” spelare istället för att stoppa bollhållaren. Vi behöver bli mer aktiva, hjälpa varandra tidigare och försöka bryta passningar istället för att reagera först efter att bollen gått fram. Samtidigt var det väldigt glädjande att se hur tjejerna kämpade matchen igenom, trots att siffrorna till slut blev stora.
Nu är vi i alla fall i gång och ser fram emot nästa vecka då vi har hemmapremiär mot Högsbo. Dessutom har vi tjejer som spelar EB på lördag – dem hejar vi lite extra på!
//Ledarna F13 Basket