SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Välkomna till Ytterby IS P11-lag
Välkomna till P-11 i Ytterby IS.
 
Läs på i vår kalender om när/hur/var vi tränar. 
 
7 mot 7 fotboll för 10 åringar, 
 
Se bifogad länk för kompletterande info:
 
https://d01.fogis.se/svenskfotboll.se/ImageVault/Images/id_149265/scope_0/ImageVaultHandler.aspx180219125949-uq
 
* Kläder efter väder 
* Fotbollsskor
* Benskydd
* Vattenflaska 
 
I samband med avslutning samlas även materialet in gemensamt av ledare och föräldrar.  
 
NYA KILLAR.
 
OBS!
Ledarna i P11 har under höstens tagit belutet att vi i dagsläget inte kan hantera fler killar i den stora gruppen, detta beslut kvarstå tillsvidare under hösten/vintern 2021. 
 
Vi ledare löser inte det praktiskt samt att även ytan/materialet på Yttern begränsar oss.
 
Hoppas på din förståelse!
______________________________________________________________________
 
Vi ser gärna att ni anmäler er via "Bli medlem"-fliken på startsidan så vi tränare kan förbereda oss och få med nya deltagare i uppropet. Gör detta redan INNAN första träningen, då får Ni också information i ex mail med kort varsel. 
Det här innebär inget tvång till medlemsskap utan barnen får testa på och sen om ni inte vill fortsätta meddelar ni bara kansliet detta. 
 
Tveka inte kontakta Ytterby IS eller någon av tränarna om Du har frågor. 
 
Vänliga hälsningar
Ledarna P11
 
 
Lagindelning fyra träningsmatcher lördag 27 nov
2021-11-22 10:17

Hej!

Nedan finner ni lagindelningarna för träningsmatcherna nu på lördag 27 nov. Två bortamatcher mot ÖIS på Öis gården och två hemmamatcher mot Trollhättan IF.


Matchtröja delas ut på plats av respektive ledare.

------------------------------------------------

 

Ytterby IS 1

08.25 Samling Yttern

9.30 Örgryte IS 1 (bortamatch på Öis gården)

3x20min

Ledare:

Mikael Andersson, 070-246 54 49

 

Spelare:

Anton Andersson

Frej Leinfors

Jack Kristensen

Kian Nord

Milo Gormley

Oscar Jansson

Torbjörn Vejdeland

Walter Caldebäck

Vincent Möller


----------------------------------------

Ytterby IS 2

 

09.40 Samling Yttern

10.45 Örgryte IS 2 (bortamatch Öis gården)

3x20min

 

Ledare:

Johan Alm 0709-650099

Inge Fasnacht

 

Spelare:

August Barske

Gustav Alm

Gustav Sjöström Falk

Hampus Fogelberg

Hassan Rasol

Sebastian Fasnacht

Troy Andersson

Viktor Karlsson


----------------------------------------

Ytterby IS 3

 

14.00 Samling Yttern

14.30 Trollhättan 1 (hemmamatch)

3x20min

 

Ledare:

Johan Svenningstorp, 076-5537274

Nicolai S. Reis

 

Spelare:

Anton Emanuelsson

Colin Smith

Elias Granäng

Emil Andersson

Evald Svenningstorp

Julian Fredriksson

Nixon Syvertsen Reis

Sixten Westerfors

Tage Norén


----------------------------

Ytterby IS 4

 

15.15 Samling Yttern

15.45 Trollhättan 2 (hemmamatch)

3x20min

 

Ledare:

Mikael Magnusson, 072-3194364

Joacim Olsson

 

Spelare:

Alex Kilén

August Hansson

Ebbe Blixter

Elias Magnusson

Max Tibblin

Otto Rees

Victor Hedenbergh

Victor Karlquist

Viggo Lökholm hederstedt

 

 

Lagindelning matcher lördag 13 nov
2021-11-02 15:07

Hej!

Nedan finner ni lagindelningarna för träningsmatcherna på Romevi nästa lördag 13 nov.


Ytterby kommer ställa upp med fyra lag där vi bland annat kommer möta Romelanda och Kongahälla etc..

Vi samlas direkt på Romevi, se nedan kartlänk. 

https://www.google.se/maps/place/Romevi+idrottsplats/@57.9372066,12.0217895,14z/data=!4m5!3m4!1s0x46455d821c168bed:0x8e05e88de5ada6a!8m2!3d57.9372066!4d12.039299


Matchtröja delas ut på plats av respektive ledare.
Matchtider är 2x15 min

------------------------------------------------

 

Ytterby lag 1
Samling på Romevi kl 10:10

Ledare
Johan Alm, 0709-650099
Mikael Andersson

Spelare
Anton Andersson
Colin Smith
Elias Granäng
Gustav Alm
Hassan Rasol
Hugo Hansson
Milo Gormley
Sixten Westerfors
Victor Hedenbergh
Vilhelm Mellqvist

Spelschema:
10.40                 Lag X1
11.20                 Romelanda 2
12.40                 IKK


---------------------------------------------------

Ytterby lag 2
Samling på Romevi kl 10:10

 

Ledare
Robert Falk, 076-1099577
Nicolai S. Reis

Spelare
Gustav Sjöström Falk
Julian Fredriksson
Julius Tomio Gren
Nixon Syvertsen Reis
Olle Engdahl
Oscar Jansson
Sebastian Fasnacht
Tage Norén
Torbjörn Vejdeland
Viggo Lökholm hederstedt


Spelschema:
10.40                 IKK
11.20                 Lag X1
12.00                 Romelanda 1

-------------------------------------------------

Ytterby lag 3
Samling på Romevi kl 09:30

Ledare
Mikael Magnusson, 072-3194364
Johan Svenningstorp

Spelare
Alex Kilén
Anton Emanuelsson
Antonio Krogh
Ebbe Eriksson
Elias Magnusson
Evald Svenningstorp
Jack Kristensen
Nicolas Cansino
Troy Andersson
Vincent Möller

Spelschema:
10.00                 lag X2
12.00                 IKK
13.00                 lag X1

----------------------------------------------

Ytterby lag 4
Samling på Romevi kl 09:30

Ledare
Marcus Caldebäck, 070-9922227
Joacim Olsson

Spelare
Darian Raouf
Ebbe Blixter
Frej Leinfors
Hampus Fogelberg
Jonathan Persson
Leo Axelsson
Max Tibblin
Otto Rees
Walter Caldebäck
Victor Karlquist

Spelschema:
10.00                 Romelanda 1
10.40                 Kode
12.40                 Romelanda 2

 

 

Lagindelning matcher lörd 9 okt & sönd 10 okt
2021-10-07 09:37

Hej!

Här kommer lagen för höstsäsongens sista seriematcher lördag 9 okt och söndag 10 okt, vi samlas på Yttern enligt nedan:

Ytterby IS BLÅ – Eriksbergs IF 2

LÖRDAG 9 okt
Samling kl 1300
Matchtid kl 1330-1430

Ledare
Johan Alm, 0709-650099
Inge Fasnacht

Spelare:
Colin Smith
Frank Anvell
Gustav Alm
Otto Rees
Sebastian Fasnacht
Sixten Westerfors
Troy Andersson
Victor Hedenbergh
Viktor Karlsson

------------------------------------------------

Ytterby IS VIT – Eriksbergs IF 1

LÖRDAG 9 okt
Samling kl 1415
Matchtid kl 1445-1545

Ledare:
Johan Svenningstorp, 076-5537274
Mikael Andersson

Spelare:
Anton Andersson
August Barske
Elias Granäng 
Evald Svenningstorp
Hassan Rasol  
Julian Fredriksson
Leo Axelsson   
Milo Gormley 
Nicolas Cansino
Tage Norén

----------------------------------------------–

BK Häcken Svart - Ytterby IS RÖD

Söndag 10 okt
Samling kl 1215
Matchtid kl 1330-1430

Ledare:
Robert Falk, 076-1099577
Mikael Magnusson

Spelare:
August Hansson
Darian Raouf  
Ebbe Blixter    
Elias Magnusson
Frej Leinfors
Gustav Sjöström Falk
Hampus Fogelberg
Oscar Jansson 
Torbjörn Vejdeland
Victor Karlquist

---------------------------------------------

BK Häcken Gul - Ytterby IS SVART

Söndag 10 okt
Samling kl 1215
Matchtid kl 1330-1430

Ledare:
Marcus Caldebäck, +46 70-992 22 27

Spelare:
Anton Emanuelsson
Ebbe Eriksson 
Filip Edvardsson
Ivar Sönnerholm
Jack Kristensen
Max Tibblin     
Nixon Syvertsen Reis
Walter Caldebäck
Viggo Lökholm hederstedt     
Vincent Möller

 

 

Lagindelning bortamatcher - lörd 2 okt & sönd 3 okt
2021-09-30 16:25

Hej!

Här kommer lagen för helgens bortamatcher (2st) lördag 2 okt och (2st) söndag 3 okt, vi samlas på Yttern enligt nedan:

 

---------------------------------------------

Eriksbergs IF 2 – Ytterby IS Röd

LÖRDAG 2 okt
Samling kl 1215
Matchtid kl 1330-1430

Ledare
Marcus Caldebäck, 070-9922227
Mikael Magnusson

Spelare:
Alex Kilén
August Hansson
Elias Magnusson
Hampus Fogelberg
Ivar Sönnerholm
Jack Kristensen
Max Tibblin
Walter Caldebäck
Victor Karlquist
Vilhelm Mellqvist

--------------------------------------------

Eriksbergs IF 1 – Ytterby IS Svart

LÖRDAG 2 okt
Samling kl 1330
Matchtid kl 1445-1545

Ledare:
Johan Alm, 0709-650099
Robert Falk

Spelare:
Darian Raouf
Emil Andersson
Frej Leinfors
Gustav Alm     
Gustav Sjöström Falk
Oscar Jansson 
Sixten Westerfors
Torbjörn Vejdeland
Victor Hedenbergh
Viktor Karlsson

----------------------------------------------–

IK Zenith svart - Ytterby IS VIT

Söndag 3 okt
Samling kl 0945
Matchtid kl 1100-1200

Ledare:
Fredrik Barske, 070-7956806
Joacim Olsson eller Inge Fasnacht

Spelare:
Antonio Krogh
August Barske
Ebbe Blixter
Elias Granäng 
Jonathan Persson
Leo Axelsson
Otto Rees
Sebastian Fasnacht
Tage Norén
Viggo Lökholm hederstedt

 

---------------------------------------------

IK Zenith svart - Ytterby IS Blå

Söndag 3 okt
Samling kl 0945
Matchtid kl 1100-1200

Ledare:
Nico Reis, 073-5245440
Mikael Andersson

Spelare:
Anton Andersson
Anton Emanuelsson
Filip Edvardsson
Hassan Rasol  
Hugo Hansson
Julian Fredriksson
Julius Tomio Gren
Milo Gormley
Nixon Syvertsen Reis
Vincent Möller

 

 

Inställda träningar - söndag 3/10 & 10/10
2021-09-27 08:56

Hej,

 

Vi vill informera att kommande söndagsträningar 3/10 & 10/10 är INSTÄLLDA! 

 

Orsaken till detta är att vi kommer att spela bortamatcher mot Zenith och Häcken istället. 

Hälsningar
Ledarna P11

 

 

 
YIS Samarbetspartner
HANDLA OCH STÖTTA OSS SAMTIDIGT
Information vid skada