Idag tog vi en efterlängtad seger borta mot Stenkullen, när matchen slutade 2–1 efter en insats där vi i stora delar kontrollerade och styrde matchbilden. Tre poäng som betyder mycket och som ger välförtjänt utdelning efter flera prestationer där siffrorna inte speglat spelet.
Vi tar ett tidigt grepp om matchen och visar tålamod, bra bolltempo och tydlig struktur i vårt anfallsspel. Under långa perioder är det vi som äger spelet och skapar tillräckligt med målchanser för att ha avgjort matchen betydligt tidigare. Precis som i tidigare matcher har vi dock fortsatt lite problem med effektiviteten framför mål, vilket gör att matchen lever längre än den behöver.
När Stenkullen reducerar blir avslutningen nervös, men laget visar både karaktär och disciplin och vi lyckas avsluta matchen på ett bra sätt för att säkra segern.
Sett över 90 minuter är det en förtjänt vinst, även om resultatet kunde varit större. Äntligen tre poäng, och dessa åker med hem till Yttern som ett viktigt steg i rätt riktning.
⚽ & 🅰️
1–0: Tim Boskic (assist Marco Oinonen)
2–1: Alexander Stéen (assist Mommo)
❤️🤍💙 #forzayisherr