Det blev en tung dag på Yttern i mötet med Hjuvik, där vi tyvärr inte kommer upp i den nivå vi vet att vi kan hålla. Redan från start saknas både tempo och skärpa i vårt spel, vilket gör att vi får svårt att sätta vår prägel på matchen.
Vi är inte tillräckligt aggressiva i duellspelet och lyckas inte ta fighten på det sätt som krävs. Det låga bolltempot gör också att vi får svårt att flytta på motståndarna och skapa riktigt farliga situationer framåt.
Hjuvik spelar en rak och fysisk fotboll, och vi tillåter dem att komma nära oss och utnyttja sin fysik i både dueller och närkamper. Det gör att de får ett övertag i flera avgörande moment under matchen. Vi får dessutom två straffar under matchen som vi tyvärr inte förvaltar, vilket påverkar matchbilden ytterligare.
Sammantaget en insats där vi inte når upp till vår kapacitet. Vi vet vad som krävs och nu handlar det om att höja nivån igen inför bortamötet mot Lerum nästa lördag om vi vill vara ett topplag i år!
⚽️ & 🅰️
1–0: Tim K (assist Emil S)
1-1 Hjuviks AIK
1-2 Hjuviks AIK
2–2: Simba
2-3 Hjuviks AIK